Všetko čo ste chceli vedieť o hlasoch, ale báli ste sa opýtať

Či už hlasy počujete alebo nie, určite máte rad otázok. Aké to je, keď človek počuje hlasy? Vnímajú to všetci ľudia rovnako, alebo odlišne? Hovorí hlasy naraz, alebo zároveň? Prinášame rozhovor “na telo” so známou britskou psychologičkou, ktorá počuje hlasy – Dr. Eleanor Longdenovou.

Stáva sa niekedy, že si tvoje hlasy rozprávajú navzájom a Teba pritom vynechávajú?

Niekedy. Skôr sa stávalo, že hlasy hovorili o mne a oveľa viac, ale dnes ku mne väčšinou hovorí priamo. A ak so mnou diskutujú, tak sa častejšie jedná o pochvaly, alebo ma pozitívne povzbudzujú.

Tie hlasy počuješ prostredníctvom uší, alebo hlasy znejú, ako by vychádzali z tvojej hlavy?

To je niečo, čo sa v priebehu rokov dosť zmenilo. Bývali viac vonkajšie, ale teraz sú častejšie vnútorné. Ak je počujem zvonka, tak veľmi blízko mojich uší. Tiež sa to môže líšiť podľa toho, ktorý z hlasov hovorí.

Čo by Tí chýbalo, keby si hlasy stratila? Bola by si bez nich osamelá?

Hlasy sú dôležitou súčasťou mojej identity, a to doslova. Sú súčasťou ma isté, takže áno, keby odišli, tak by mi chýbali. Skôr by som si ich mala nejako poistiť, pretože ak niekedy odídu, tak budem bez práce! Môže to vyzerať veľmi zvláštne keď to porovnám s tým, ako som bývala zúfalá, že som sa ich pokúšala zbaviť. Lenže ony mi poskytujú veľa postrehov o mne samotnej a poskytujú mi veľmi bohatý repertoár rôznych spomienok a emócií. Rovnako tak sú pre mňa veľmi užitočné keď hovorím na verejnosti, pretože mi pripomínajú, aby som na nič nezabudla.

Môžu byť tiež užitočné v testoch všeobecných znalostí! Jeden z mojich hlasov mi skôr diktoval odpovede počas skúšok na univerzite. Peter Bullimore, povereník anglickej organizácie Hearing Voices Network publikoval krásnu knihu pre deti, ktorú mu celú nadiktovaly jeho hlasy.

Prekrývajú sa tvoje hlasy navzájom, alebo sa vedia nejako zladiť?

Niekedy hovorí jeden cez druhého, ale nie je to tak, že by vraveli zároveň unisono to isté. Ale stretla som sa s ľuďmi, ktorých hlasy to robia, ako zbor. Iní ľudia niekedy popisujú hlasy ako futbalový dav, alebo ako skupinu, ktorá hovorí na párty. Na nedávnej konferencii som počula naozaj jeden neobyčajný fakt: že dvaja ľudia, ktorí sú od narodenia hluchí, hlasy nepočuje, ale vidí ruky, ktoré na nich “hovorí” v posunkovej reči.

Máš hlasy stále? Ako napríklad aj počas sexu? Musíš je tíšiť počas filmu?

Nie, nemám je neustále! Hoci sú niekedy aktívnejší (a niekedy viac negativistické alebo v opozícii) keď som v strese. Ale aj toto môže byť užitočné, pretože je to pre mňa pripomienka, že si mám oddýchnuť a starať sa o seba. Dneska sa k svojim hlasom už vztahujem oveľa lepšie, takže keď začnú byť otravné a ja ich požiadam, aby sa Stíšenie ohlasovania a upokojili, tak ma v 99% prípadov poslúchnu.

Môžeš si privolať určitý konkrétny hlas silou vôle?

Niekedy s nimi diskutujem svoje dilemy alebo problémy, alebo je požiadam o ich názor, či rozhodnutie, hoci by som ich nikdy nenechala, aby mi diktovali niečo, čo nechcem. Takže je to skôr ako vyjednávanie medzi rôznymi stranami seba samého s cieľom dosiahnuť zhodu tak, aby všetci “zúčastnení” boli spokojní.

Takže napríklad mám hlas, ktorý reprezentuje tú časť mňa samej, ktorá je neistá a má iné potreby, a potom mám ďalšiu časť ma, ktorá chce vyraziť do sveta a byť vypočutá. Alebo napríklad potreby veľmi racionálneho, intelektuálneho hlasu nemusí byť zlučiteľné s hlasmi, ktoré sú emotívne. Ale potom identifikujte ten rozpor vo mne samej a pokúsim sa ho vyriešiť. Teraz už sa to deje naozaj zriedka, že by som hlasy musela tíšiť, pretože už ma neotravujú, ani mi neoponují tak, ako to robili predtým. Ak hlasy začnú byť dotieravé, tak je pre mňa dôležité pochopiť, prečo sa to deje a vždy pre to existuje dobrý dôvod. Zvyčajne je to znamenie nejakého emočného konfliktu, ktorý vďaka tomu môžem vyriešiť pozitívnym, konštruktívnym spôsobom.

Zaměňuješ si niekedy svoj vlastný vnútorný hlas s “hlasy”?

Nie, znejú celkom odlišne.

Keď hlasom odpovedáš, reagujú odlišne na to, či im odpovedáš nahlas, alebo len vduchu?

Málokedy im odpovedám nahlas, ale nereagovali by inak.

Aký je rozdiel medzi schizofréniou a vypočutím hlasov?

Zážitky a udalosti, etiketovania ako “schizofrénia” sú prežívané ako veľmi reálne. Myšlienka, že existuje niečo ako jasne odlíšiteľná podmienka menom schizofrénie, ktorá by mala biologický základ, je v súčasnosti kritizovaná po celom svete.

Hoci je vypočutie hlasov previazané s celým radom psychiatrických podmienok (vrátane nepsychotických), mnoho ľudí, ktorí počujú hlasy, nemá ani v minulosti nemalo žiadne duševné problémy. Vypočutie hlasov je tiež široko uznávané ako súčasť rôznych spirituálnych a kultúrnych zážitkov.

Myslíš si, že ľudia, čo počuje hlasy, Ti rozumie lepšie?

Viac oceňujú, aké to je, ale ja mám to šťastie, že stretávam naozaj empatické ľudí, ktorí síce nepočujú hlasy, ale majú predstavivosť. Myslím si, že medzi hlasy a každodennými psychologickými prežitky je oveľa väčšia súvislosť, než si mnoho ľudí dokáže len predstaviť.

Ku príkladu každý vie, aké to je mať vtieravé myšlienky. A väčšina z nás pozná pocit, že má viac než len jednu časť svojho ja: časť ktorá je viac kritická, časť ktorá chce všetky potešiť, časť ktorá je zamestnaná negatívnymi udalosťami, časť ktorá je hravá a nezodpovedná a dostáva nás do problémov, a tak ďalej. Myslím si, že hlasy sú v porovnaní s tým len viac nevlastní a externe, ale reprezentujú totožný proces.

Čo spôsobuje, že hlasy niekedy hovorí viac než ostatní?

Áno, niekedy! Niektoré hlasy môžu svojim humorom urážať, niektoré môžu byť veľmi odvážne, iné môžu byť smiešne alebo cynické, ako nejaký komik. No nie je to skvelé, mať v hlave svojho vlastného komika?

Dr. Eleanor Longdenová je psychologička a britská akademička, počujúce hlasy. Verejnosti je známa najmä vďaka svojmu vystúpeniu na TED2013. V súčasnosti vyučuje na University of Liverpool, kde zároveň pracuje ako výskumná pracovníčka.

Zdroj: Interview with Eleanor Longden

Další články:

Greendoors: Počutie hlasov ako bežný jav u človeka V modernej psychiatrii a psychológiu je hlas, ktorý niekto počuje bez akýchkoľvek objektívnych podnetov zvonka, považovaný za sluchové halucinácie. Vy...
Životné skúsenosti a rady 50 ľudí, ktorí zvládajú hlasy Päťdesiat ľudí, ktorí zvíťazili nad svojimi hlasmi, má jedno spoločné: Podnikli vo svojom živote niekoľko kľúčových zmien, vďaka ktorým zvládajú hlasy...
Čo sú hlasy a vízie? Keď hovoríme, že počujeme hlasy, alebo máme vízie, tak tým myslíme situácia, kedy počujeme, vidíme, alebo cítime niečo, čo ostatní nepočujú, nevidia, ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *