Životné skúsenosti a rady 50 ľudí, ktorí zvládajú hlasy

Päťdesiat ľudí, ktorí zvíťazili nad svojimi hlasmi, má jedno spoločné: Podnikli vo svojom živote niekoľko kľúčových zmien, vďaka ktorým zvládajú hlasy a žijú spokojný, zmysluplný život …

5 míľnikov na ceste k zotaveniu

Svojpomocné skupiny Počutie hlasov sú miestom podpory, pochopenia a cesty ku zotavenie pre ľudí, ktorí počujú hlasy alebo majú nezvyčajné vízie.

50 ľudí z rôznych krajín sa v rozhovore pre britskú knihu “Život s hlasmi” zverilo so svojimi životnými úspechy, ale aj neúspechy. Nižšie prinášame ich rady a skúsenosti, vďaka ktorým zvládajú hlasy:

1. Prijali sme naše hlasy ako skutočné

Sue navštevuje skupinku Vypočutie hlasov v anglickom Birminghame. Keď sa u nej objavili hlasy, odmietala, že by mohli byť skutočné. Čím viac je však odmietala, tým viac u nej narastal vnútorný konflikt a strach. Strach narástol do extrémnych rozmerov a úplne ju ovládol. Nakoniec jej pomohla zmena stratégie, vďaka ktorej začala hlasy zvládať:

“Akonáhle som akceptovala, že hlasy sú skutočné, vzťah sa zmenil. Prestala som sa snažiť sa ich zbaviť, prijala som hlasy za svoje.” (Sue)

Ron zo Škótska k tomu uviedol, že keď prvýkrát navštívil skupinu Počutie hlasov v Škótsku, spýtala sa ho jedna žena v skupine, či počuje hlasy.

“Odpovedal som že áno a ona mi povedala, že tie hlasy sú skutočné. Takto to neznie ako niečo dôležité, ale tá veta pre mňa bola ako kompas, ktorý mi ukazoval smer. Podporila moju vieru v proces zotavenia.” (Ron)

2. Akceptovali sme, že hlasy patria k nám a že sú súčasťou našej osobnosti

Ľudia, ktorí svoje hlasy zvládajú, uviedli, že po prijatí hlasov museli vykonať ďalší krok. Akceptovať, že hlasy sú súčasťou ich osobnosti. A to často nebolo vôbec jednoduché, pretože u mnohých z nich sa hlasy objavili po prekonaní nejakého traumatického zážitku. Lisette z Holandska k tomu povedala:

“Myslela som si, že niečo také jednoducho nemôžem prijať. Teraz už som to prijala, a aj keď hlasy stále nemám rada, prijala som, že patrí ku mne.”

Pre Mien to bolo jednoduchšie:

“Prijala som jednoducho, že tu hlasy sú a našla som spôsob, ako s nimi vychádzať. Patrí jednoducho ku mne.”

Prijatie hlasov viedlo často aj k pozitívnejšiemu vzťahu s hlasmi.

3. Uvedomili sme si, že hlasy sa vzťahujú k našej životnej histórii

Rad ľudí, ktorí zvíťazili nad hlasy, už od začiatku videla súvislosť medzi hlasmi a životnými udalosti, ktoré im predchádzali.

“Všetky hlasy sú mojou súčasťou v dôsledku životných udalostí.” (John)

Niektorí si túto súvislosť ale uvedomili až neskôr.

“Viem, že sa hlasy objavili kvôli tomu, čo sa mi v tej dobe dialo, aj keď stále neviem, prečo sa tieto udalosti prejavili v podobe hlasov. Jednoducho som to prijal a potom sa všetko dalo do poriadku.” (Stewart)

Prijať skutočnosť, že hlasy súvisia s životnými udalosťami, často nebolo ľahké. Pre rad ľudí to znamenalo veľkú výzvu. Hlasy sa totiž často viažu ku znepokojujúce minulosti.

“V detstve som zažila vážne zneužívanie a vždy som vedela, že hlasy s tým súvisí, v tomto som mala úplne jasno. Vzhľadom na okolnosti mi to dnes príde logické.” (Helena)

Aby ste mohli prijať hlasy, musíte najskôr zmeniť spôsob, ako o hlasoch premýšľate. Ak si myslíte, že hlasy sú symptómy ochorenia, staviate sami seba do bezmocné pozície. Keď prijmete možnosť, že hlasy sú skutočné, že vychádzajú z vás samých a súvisia s tým, čo vás v živote postretlo, je to začiatok úspechu a cesty ku zotavenie.

4. Akceptovali sme, že hlasy vznikajú v nás

Terapeuti sa často snažia, aby človek s hlasmi pochopil, že hlasy pochádzajú z neho. To ale rad ľudí naštve a mnoho ľudí, ktorí počujú hlasy, s tým rozhodne nesúhlasí. Avšak pre ľudí, ktorí nad hlasy zvíťazili, to bol často významný krok na ceste k zotaveniu.

“Najviac úžitku mi prinieslo (a stále prináša) zistenie, že tak či tak som to ja, kto tie hlasy vytvára.” (Mien)

“Nedávno som si uvedomil, že hlasy som vytvoril ja. Že pochádzajú z mojej mysle, z môjho nevedomia. Vznikajú rovnako ako sny.” (John)

5. Prijali sme sami seba

Začnite pracovať na tom, aby ste si vážili sami seba a mali sa radi. Vieme, že to nemusí byť jednoduché. Zamyslite sa, kto z vášho okolia, alebo dostupných služieb, by Vám mohol pomôcť. Veľkou podporou pre Vás môže byť rozhovor s ľuďmi s podobnou skúsenosťou, ktorí chápu, čím prechádzate.

“Súvisí to s tým, ako vnímam seba samú. Roky som žila v presvedčení, že to je totálne má vina, že som bola dieťa diabla, hlúpa od narodenia. Toto presvedčenie som musela úplne zmeniť.” (Mien)

“Moja prvá voľba bola zostať nažive. Po tomto dôležitom rozhodnutí nasledoval druhý krok, naučiť sa byť v pohode sama so sebou. Musela som sa naučiť cítiť emócie a dovoliť si hnev a smútok.” (Žaneta)

Týchto päť dôležitých krokov a rozhodnutí pomáha získať kontrolu nad svojím životom a naučiť sa zvládať hlasy. Už ste niektoré z týchto krokov podnikli? S akým výsledkom?

Príďte sa o svoje skúsenosti podeliť na stretnutí skupiny Počutie hlasov, alebo s nami diskutujte na Facebooku v našej skupine s názvom “Slyšení hlasů”.

Text bol pripravený formou rešerše článku Accepting voices and finding way out od Dr. Escherovej z knihy Living with Voices, 50 stories of recovery od kolektívu autorov pod vedením Prof. Romme. Knihu vydalo britskej nakladateľstvo Ashford Colour Press v roku 2013.

Další články:

Viky (20) z Liberca: Hlasy prišli, aby som prežila Dvadsaťročná Viktoria z Liberca pre nás spísala svoj životný príbeh, v ktorom opisuje ako prišli hlasy, roky boja s nimi aj dvojročnú stabilizáciu a o...
Univerzitný profesor o fenoméne počutie hlasov Americký univerzitný profesor, psychoterapeut a autor mnohých publikácií Dan L. Edmunds sa s nami podelil o svoje profesionálne skúsenosti na tému poč...
Všetko čo ste chceli vedieť o hlasoch, ale báli ste sa opýtať Či už hlasy počujete alebo nie, určite máte rad otázok. Aké to je, keď človek počuje hlasy? Vnímajú to všetci ľudia rovnako, alebo odlišne? Hovorí hla...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *