Aké to je počuť hlasy, alebo mať vízie?

Každý z nás je jedinečný a tomu zodpovedajú aj hlasy, ich povaha, obsah a identita, rovnako ako ich dopad na bežné fungovanie.

Nižšie uvádzame základný prehľad o hlasoch a víziách. Pokiaľ máte inú skúsenosť, neznamená to, že ste divní, alebo iní, proste to len prežívate inak.

Hlasy

Niektorí ľudia počujú hlasy, hoci okolo nikto nie je. Môžu to byť hlasy ľudí, ktorých poznajú, ale aj hlasy cudzích ľudí. Môže ich byť rôzny počet – jeden hlas, ale aj celý dav hlasov, takže niektoré z nich môžu byť ťažko rozlíšiteľné. Môžu šepkať, hovoriť potichu alebo nahlas, ale aj kričať. Môžu byť ženské, mužské, ale tiež to môžu byť hlasy, kde nemožno pohlavia odhadnúť. Niektoré hlasy môžu mať mená. Môžu hovoriť nonstop, len v určitú dennú dobu, alebo raz za čas za určitých okolností. Môžu k nám súvisle hovoriť, alebo len hovoriť určité slová, alebo hlásky. Niektorí ľudia naopak nepočuje slová, ale len zvuky, ako napríklad ťukanie, šelest, krik, hudbu, a pod.

“Na odchode som začula hlas, ako hovorí:” Odchádza z miestnosti “. Obzrela som sa, ale nikto tam nebol, hoci zreteľnosť toho hlasu bola nepopierateľná.” Otvára dvere, “ozvalo sa znova. Tak sa objavil ten hlas. Pretrvávala týždne a popisoval v tretej osobe všetko, čo som robila ” (Eleanor)¹.

Niektoré hlasy môžu byť pozitívne – môžu človeka podporovať, alebo mu dodávať odvahu, ktorú potrebuje v priebehu dňa na prekonanie životných situácií.

“Počujem hlasy milých ľudí, ktoré mi pomáhajú, radí mi, hovorí na mňa. Keď sa cítim zle, povzbudí ma. Hovoria mi čo jesť, čo nakupovať, kedy stihnúť autobus … Hlasy sú pre mňa požehnaním” (Gwen)³.

Niektoré hlasy môžu byť mätúce – môžu robiť ozvenu myšlienok, opakovať po vás čo poviete, alebo sucho komentovať to, čo robíte, alebo opakovať divné frázy. Niektoré hlasy môžu byť naopak hrozivé, extrémne kritické, alebo nariaďujúce. Môžu tvrdiť, že majú nadprirodzenú moc a silu a môžu zastrašovať a vydierať človeka, ktorý je počuje. Niektoré hlasy môžu človeka zosmiešňovať, alebo zraňovať (niekto napríklad počuje dav hlasov, ktoré na neho kričí, alebo hlasy, ktoré nahlas preberajú intímne záležitosti z jeho života).

Vízie

Niektorí ľudia vidia veci, ktoré ostatní nevidia. Tieto vízie môžu byť veľmi jasné a realistické, iné vízie môžu mať naopak hmlisté alebo nejasné obrysy. Niektorí ľudia vidia hlasy (ako napríklad farby, obrazce, apod ..) Niekto iný môže mať vízie v podobe hmyzu, alebo pavúkov, ktoré ostatní nevidia.

“Než zomrel, vyhrážal mi, že sa pre mňa vráti. Po jeho smrti som ho niekoľkokrát zazrela a bola som presvedčená, že sa vrátil, aby som o tom mlčala” (Jean)².

Vízie niektorých ľudí sú veľmi komplexné, ako by vstúpili do úplne iného sveta. Časté sú tiež vízie, počas ktorých ľudia, alebo objekty, mení tvar. Počas týchto vízií napríklad niekomu skamenie tvár, alebo sa ľuďom zmení farba očí, alebo vidí farebnú auru okolo ľudí.

Podobne ako pri hlasov, aj vízia môžu mať rôzne dopady – niektoré sú upokojujúce, iné smiešne, hrozivé, alebo rozptyľujúce.

Vôňe, pachy

Niektorí ľudia cítia vône, ktoré im vybavujú zážitky z minulosti. Môžu to byť vôňa sprostredkujúce príjemné spomienky, ako napríklad parfum človeka, ktorého sme mali radi, alebo vôňa obľúbeného jedla.

Podobne ale môžu ľudia vnímať vône, ktoré im pripomínajú traumatizujúce udalosti z minulosti. Napríklad niekto, kto prežil požiar domu, môže cítiť pach dymu v situáciách, kedy ho prepadne úzkosť. Niekto, komu ublížil človek, ktorý používal určitý parfum / kolínsku, môže túto vôňu opakovane cítiť, hoci sa v okolí nenachádza nikto, kto by takto mohol voňať. Takýto zážitok môže človeka veľa vydesiť, obzvlášť ak si v danej situácii neuvedomí, že to je spomienka na čuchový vnem z minulosti.

Pre rad ľudí ale nie sú pachy spojené so žiadnou traumatickou udalostí z minulosti. Napriek tomu môžu za určitých situáciách cítiť napríklad uchádzajúci plyn, ohňový dym, alebo zápach pokazeného jedla. Tieto pachy môžu byť úplne presvedčivé a môžu spôsobiť, že sa človek začne báť o svoj život.

Chute

Niektorí ľudia vnímajú chute, ktoré ostatní neregistrujú. Niektorí ľudia cítia v jedle napríklad horkú chuť, ktorá v nich vzbudí obavy, alebo podozrenie, že jedlo nie je v poriadku. Môžu sa začať báť, že ich chce niekto otráviť, alebo že niekto manipuloval s ich jedlom.

Rovnako tak môžu mať ľudia chuťové vnemy, hoci zrovna nič neje. Chuťový vnem sa môže objaviť napríklad keď na niečo myslí, alebo sledujú televíziu. Tieto chuťové vnemy môžu byť príjemné (ako chuť čokolády alebo obľúbeného jedla), ale aj nepríjemné (napr. Horké alebo kovové chute).

Pocity (dotyky)

Niektorí ľudia vnímajú pocity na koži, hoci sa v ich blízkosti nikto nenachádza. Môže im naskakovať husia koža, môžu vnímať šteklenie, alebo štípanie. Niekedy ľudia majú pocit, že im niečo lezie pod kožou, čo ich môže viesť k obavám o vlastné zdravie.

Pochopiteľne, takéto pocity môžu byť znepokojujúce, alebo desivé. Nie je to ale nutne pravidlo. Pre ľudí, ktorí sa cítia osamelo, počuje vľúdny hlas a vnímajú dotyk na ramene, môže byť taký pocit upokojujúce. Môžu vnímať, že sa je hlas snaží podporiť.

zdroj: 
(1) Longden, E. (2013, February). Hlasy v mojí hlavě. [Video file]. Získáno 3.12.2016 z https://www.pocujemhlasy.sk/2016/09/17/eleanor-longdenova-hlasy-v-me-hlave/
(2) Ainscough, C. & Toon, K. (2000). Breaking Free Workbook. Practical help for survivors of child sexual abuse. London: SPCK.
(3) Hearing Voices Network. (2015). The impact of hearing voices group. Získáno 3.12.2016 z https://www.pocujemhlasy.sk/2016/08/20/rozhovor-se-cleny-skupiny-v-britskem-sheffieldu/
(neuvedeno) Hearing Voices Network. (2016). Basic Informations about voices & visions. Získáno 3.12.2016 z http://www.hearing-voices.org/voices-visions/

 

7 názorov k “Aké to je počuť hlasy, alebo mať vízie?

  1. Dobrý den, Karyno, díky za příspěvek. Není na to obecně platná odpověď: Lékař, který je zastáncem farmak, Vám řekne, že ano. Lidé, co se těmi farmaky léčí, Vám někteří řeknou, že jim to pomohlo, jinému vůbec. Z toho, co vím o dané věci já: Farmaka (antipsychotika) pomohou asi třetině lidí, je to ale vykoupené nežádoucími účinky (nárůst hmotnosti, atd…). Ze současných výzkumů víme, že odhadem u 70% lidí, co slyší hlasy, se jedná o následek traumatické události. Hlasy představují vytěsněné emoce a sebehodnocení. Jejich význam a pochopení je klíčem k uzdravení. Na tom jsou postaveny skupiny Slyšení hlasů, budeme rádi, když se k nám připojíte (Na Facebooku, nebo přímo ve svépomocné skupině). Na tomto webu v záložce https://www.pocujemhlasy.sk/category/jak-zvladat-hlasy/ zároveň najdete tipy, jak Vy sama na zlepšení můžete pracovat. Rozhodně se koukněte na video s Eleanor Longdenovou, kde ona popisuje některé z našich principů, na základě kterých se ona uzdravila. https://www.pocujemhlasy.sk/2016/09/17/eleanor-longdenova-hlasy-v-me-hlave/
    Přeji pěkný den.

  2. Dobrý den, jsem přesný příklad článku.. Hlasy byly milí i manipulující. Prorostlo to do toho, že dokážou ovládat mé emoce a chování a mluvily skrze mě.Delaji si tím ze mě srandu. Chci se zeptat, je pomocí medikace možné úplné vyléčení? Jsem z toho už hodně nesvá. Mám pocit , že ztrácím sebe a je dost těžké s tím žít.

  3. celkem dlouho už slyším jak mi pořád někdo něco vyčítá i když jsem sama v místnosti … Poslední dobou jsem se toho začala bát a nevím co s tím mám dělat už mě to pomalu dohání k šílenství…. znám i jméno té věci která na mě pořád mluví ale nemohu jí nikde říkat je to jak začarovaný kruh

  4. Tady roman ja taky pocujem hlasy v mojej hlave jeden muzsky a jeden zensky z rodiny neviem ako alebo kde zacat ale clanok vystihuje presne to co prezivam. Ako napr z clanku Mohou to být hlasy lidí, které znají, ale i hlasy cizích lidí. Může jich být různý počet – jeden hlas, ale i celý dav hlasů, takže některé z nich mohou být těžko rozlišitelné. Mohou šeptat, mluvit potichu nebo nahlas, ale i křičet. Raz som sa aj pohadal vo svojej hlave a to tim ze som balil tu zenu no aspon ten hlas so zenskim hlasom pricom v mojej hlave to tak vypadalo ze su pár a ten muzsky hlas som posielal spat pohadal som sa s tim muzskim hlasom ten zensky som dalej nepocul. No a to bolo vecer a nadruhy den jak som vstal ma strasne bolela hlava. A septat to len teraz pred nedavnom asi pred dvoma mesiacmi som pocul v praci na wc jak som kouril po tajomky…Mohou k nám souvisle promlouvat, nebo jen říkat určitá slova, nebo hlásky..take promluvaji ku mne zo zenskeho aspon sa mi zda ze to je zensky hlas niekedy pocujem aj len hmkanie.ozvena myslenek opakovani toho naco myslim .je toho strasne velmi vela. A ja si myslim ze vy by ste mi urcite vedeli poradit pomoct alebo aspon by ste ma urcite pochopily lebo s nikim som o tom nerozpraval lebo si myslim co je viac nez iste ze by ma pavazovali za idiota nebo co ja vim co. Mohly bychom se s kontaktovat nejak nebo stretnut?

  5. Tady Jirka Kružík, mám také hlasy a slyším paní Anife Vyskočilovou, možná se dám léčit hypnózou,tam příjdou na příčinu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *