Počujem hlasy, čo mám robiť? (9 krokov ku zotavenie)

Počujem hlasy pred spaním, Počujem hlasy vo svojej hlave, ktoré ostatní nepočujú – takto sa sťažujú často ľudia, ktorí počujú hlasy. Prof. Marius Romme z univerzity v Maastrichte vo svojom článku “Dôležité kroky k zotaveniu z hlasov” opisuje 9 krokov, ktoré vedú k zotaveniu a ktoré podľa jeho skúsenosti ľuďom najviac pomáhajú.

Čo je vlastne zotavenie? Ako vysvetľuje v predslove Prof. Michaela Ameringová z Lekárskej univerzity vo Viedni, “zotavenie (Recovery)” je nové hnutie, ktoré kladie dôraz na flexibilnú podporu, nádej, sebaurčenie a vlastné schopnosti na ceste k zotaveniu. Ľuďom čo počuje hlasy, pomáha vybudovať znovu svoje vlastné Ja, prestať byť obeťou a vziať svoj život do vlastných rúk. Nižšie uvádzame oných deväť krokov:

1. Stretávajte sa s niekým, kto sa o vás zaujíma ako o človeka

Ľudia čo počuje hlasy, sa často stretávajú s negatívnym prijatím a to ako zo strany väčšinovej spoločnosti, tak zo strany lekárov. Výskumy posledných dekád aj skúsenosti však ukazujú, že pre človeka, ktorý počuje hlasy, je veľmi dôležité stretávať sa s niekým, kto ho berie takého, aký je, aj s jeho hlasy.

“Veľmi mi pomohla má nová psychiatrička Patricie Brackenová. Keď sme sa stretli prvýkrát, požiadala ma, aby som povedala niečo o sebe. Povedala som “Volám sa Eleanora a som schizofrenický.” Pat odpovedala svojím tichým spôsobom “Mňa ale nezaujíma, čo o Tebe hovoria ostatní. Povedz mi niečo o sebe. “(Eleanor)

2. Hľadajte nádej a normalizujte svoje prežitky

Rad ľudí, čo počuje hlasy, uvádza, že na ich ceste k zotaveniu bolo tiež veľmi dôležité stretnúť sa s niekým, kto im ponúkol alternatívu a dával im nádej tým, že im ukazoval cestu, ako z toho von.

“Z kolotoča izolácie, medikamentov a hospitalizáciou ma vytiahla sociálna pracovníčka, ktorá so mnou hovorila úplne normálne. Po strašne dlhej dobe to bol prvý človek, ktorý ma bral vážne. “(Hannelore)

Radšej hovoríme “normalizovanie” prežitkov, než aby sme hovorili o ich “prijatie”. Napríklad ľudia, ktorí boli v detstve sexuálne zneužívaní, ťažko môžu zneužívanie prijať. Ale môžu normalizovať svoje prežívanie a fungovanie.

“Pomohlo mi zistenie, že hlasy vyjadrujú, čo sa so mnou deje. Je to niečo, čo ku mne patrí. “(Mien)

3. Stretnite sa s ľuďmi, ktorí prijímajú hlasy ako skutočné

Hovoriť otvorene o hlasoch je spôsob, ako hlasy akceptovať.

“Stretnutie s Mariom a Sandrou pre mňa znamenalo revolúciu. Dovtedy mi všetci hovorili, že hlasy nedávajú žiadny zmysel a že je nebezpečné s ľuďmi o ich hlasoch hovoriť. Svojpomocná skupina Počutie hlasov mi ale umožnila pochopiť, čo sa mi v živote prihodilo a čo viedlo k tomu, že počujem hlasy. “(Jan)

4. Začnite sa aktívne zaujímať o svoje zážitky s hlasmi

To, že prijmete svoje hlasy ako skutočné, Vám otvára dvere k objaveniu ich významu a pochopenie, ako sa vzťahujú k vášmu životu.

5. Rozpoznajte hlasy ako osobné

Rozpoznajte zmysel hlasov podľa toho, v čom sú osobné: Podľa toho, čo hovoria, podľa charakteristík ich hlasu, alebo okolností, za akých sa objavujú.

“Počujem hlasy. Jeden hlas je mužský a volá sa Štefan. Neskôr som pochopila, že aj keď jeho hlas je iný ako môjho otčima, tak reprezentuje to, čo mi otčim hovoril. Napríklad “Nejedz toľko, alebo budeš tučná.” (Lisette)

6. Zmeňte deľbu moci medzi Vami a vašimi hlasy

Podľa skúseností ľudí, čo sa zotavili, je zmena rozloženie moci medzi Vami a vašimi hlasy úplne zásadný krok na Vašej ceste k uzdraveniu. Spôsobov, ako to urobiť, je celý rad:

  • Rezervujte si hlasy na určenú dobu. Stewartovi napríklad pomohlo, že sa hlasom venoval iba večer v určenú hodinu. “Keď sa stane cez deň, že počujem hlasy, poviem im” Teraz nie, sme dohodnutí až na ôsmu. “Audrey sa podarilo hlasom vymedziť presný čas vo svojom diári. Červený hlas môže prichádzať večer, modrý cez víkend.
  • Osloboďte sa z role obete. Jeanette sa oslobodila z role obete vďaka príkladu Rona, ktorý ju inšpiroval. Pre Eleanor to bolo vlastné zistenia:

“Uvedomila som si, ako sa má psychiatrička a jej tím snaží, ako sa snaží má sestra i otec, a že jediný, kto sa tu nesnaží, som ja, pretože po tých rokoch v psychiatrickej starostlivosti som si navykla sa na seba pozerať ako na obeť. “(Eleanora)

  • Pomenujte démonov zo svojej minulosti.
  • Spochybní silu hlasov. Veľmi náročná bola noc, kedy hlas vyhrážal Eleanor. “Urezať si malíček, alebo zabijem celú tvoju rodinu.” Eleanor sa vzoprela a odvetila “Tak to urob”. Spomína, ako bolo ťažké prečkať noc do rána. Keď sa na druhý deň nič nestalo, bolo jasné, že hlasy nad ňou stratili moc.
  • Vezmite si späť svoju moc. Pre Debra bolo dôležité zistenie, že jej hlasy majú len tú moc, ktorú im sama dá. Bez toho sú jej hlasy bezmocné: “To, že počujem hlasy, neznamená, že sa nimi musím riadiť.” Začali ku hlasom pristupovať ako ku každému inému vzťahu: Nastavila hlasom hranice a rozhodla, kedy a ako ju môžu kontaktovať.

7. Robte vlastné rozhodnutie

Tu je niekoľko inšpirácií, ktoré rozhodnutia pomohla ostatným: Žaneta sa rozhodla žiť a skončiť s pokusmi o samovraždu. Frank sa rozhodol nájsť si kamarátov. Debra sa rozhodla, že sa bude osobnostne rozvíjať. Karina, Jolanda a Mien začali pomáhať ako dobrovoľníčka, čo im zdvihlo sebavedomie a pomohlo im uvedomiť si vlastnú hodnotu. Peter sa rozhodol nájsť v živote zmysel.

8. Zmeňte vzťah k svojim hlasom

Na ceste k zotaveniu je veľmi dôležité zmeniť vzťah k svojim hlasom. Andreasovi pomohlo namiesto nenávisti k hlasom im odpustiť a jednoducho ich požiadať o odpustenie, keď mu vyčítali niečo, o čom vedel, že je to pravda. Debra pomohlo sa ku hlasom správať presne naopak ako doteraz a zistila, že situáciu výrazne zlepšuje, keď sa ku hlasom chová, ako by to boli jej priateľov a chová sa k nim s rešpektom a je na ne hodná. Flóre pomohlo, že prestala slepo robiť to, čo jej hlasy hovoria a teraz sama zvažuje, čo chce urobiť a čo nie.

9. Rozpoznajte svoje vlastné emócie a prijmite ich

Preskúmajte emócie hlasov a zistite, ktoré z nich Vám ukazujú vaše vlastné emócie, ktoré ste si doteraz nedovolili cítiť. Debra si vďaka tomu uvedomila svoj strach z odmietnutia a rozhodla sa mu čeliť a začať sa zoznamovať s novými ľuďmi. Zane to pomohlo prijať utrpenie, ktoré zažila a začala vnímať znovu samu seba.

Potrebujete vedieť viac? Prečítajte si rady “Ako na to”, ktoré dalo dokopy 50 ľudí, ktorí svoje hlasy zvládajú. Viac sa dočítate tu ….

Článok bol zostavený na základe knihy “Living with voices. 50 stories of recovery “od kolektívu prof. Maria Rommeho a Dr. Sandry Escherovej. Medzi osobnými výpoveďami je citovaná tiež Dr. Eleanor Longdenová, ktorá si sama prešla cestou zotavenie.

marius-romme

Prof. Dr. Marus Romme je holandský psychiater, zakladateľ a hlavný teoretik hnutia Hearing voices. Doktorát získal na Amsterdamskej univerzite. Od roku 1974 do 1999 vyučoval sociálnej psychiatrii na lekárskej fakulte Maastrichtskej univerzite. Je hosťujúcim profesorom na Univerzite mesta Birmingham.

 

michaelaProf. Michaela Ameringová, MD získala klinické skúsenosti oi. Na Univerzite vo Viedni a NMHMT (North Birmingham Mental Health Trust) v Birminghame. V súčasnosti pracuje ako psychiater na na oddelení psychiatrie a psychoterapie na Lekárskej univerzite vo Viedni (MUW). Pôsobí na Inštitúte Ludwiga Boltzmanna pre sociálne psychiatrii.

 

sandra

Dr. Sandra Escherová získala doktorát na Birminghamskej univerzite a na Maastrichtskej univerzite. Spolupodieľala sa na vývoji štandardizovaného dotazníka Maastricht interview. Vyvinula výučbovú metódu, prostredníctvom ktorej ľudia, čo počuje hlasy, zoznamujú odborníkmi zážitkovou metódou s počutím hlasov. Podieľala sa spoločne s prof. Romme na vzniku dvoch kníh.

Další články:

Všetko čo ste chceli vedieť o hlasoch, ale báli ste sa opýtať Či už hlasy počujete alebo nie, určite máte rad otázok. Aké to je, keď človek počuje hlasy? Vnímajú to všetci ľudia rovnako, alebo odlišne? Hovorí hla...
Životné skúsenosti a rady 50 ľudí, ktorí zvládajú hlasy Päťdesiat ľudí, ktorí zvíťazili nad svojimi hlasmi, má jedno spoločné: Podnikli vo svojom živote niekoľko kľúčových zmien, vďaka ktorým zvládajú hlasy...
Eleanor Longdenová: Hlasy v mojej hlave Eleanor Longdenová bola bežnou študentkou, ktorá sa s elánom vrhá do vysokoškolského života. Avšak len do doby, než sa jej v hlave začali ozývať hlasy...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *