Prečo niekto počuje hlasy?

Veľa ľudí počuje, vidí, alebo prežíva niečo, čo iní ľudia nepoznajú, pretože to nikdy nezažili. Máte taky ten dojem, pretože sa to týka Vás alebo niekoho z vášho okolia? Potom vedzte, že v tom nie ste sami. Ak sa chcete dozvedieť viac, čítajte ďalej …

Vypočutie hlasov je dokumentované vo všetkých kultúrach. Tanya Luhrmannová zo Stanfordskej univerzity zistila, že hlasy sú utvárané danú kultúrou. Kým v Amerike bývajú hlasy agresívne a hrozivé, v Afrike a Indii bývajú hravé a láskavé.

Ponúka sa hneď niekoľko spôsobov, ako dať hlasom, víziám a ďalším neobvyklým prežitkom, ktoré Vy alebo niekto z Vášho okolia zažívate, význam. Ako im porozumieť. Možno už v tom máte úplne jasno. Ale ak doteraz tápate, alebo Vás zaujíma, ako sa na to pozerajú iní, spísali sme niekoľko vecí, ktoré bývajú za príčinu hlasov, víziou atď.  považované najčastejšie:

Trauma / zložité životné situácie

Sem patria: šikanovanie v detstve / zamestnanie, rozpad partnerského vzťahu, zneužívanie, hádky s partnerom / v rodine, stres, ťažká choroba, napadnutia / prepadnutí a životné zmeny ako sú zmena / strata zamestnania, rozvod, úmrtie niekoho blízkeho a čokoľvek ďalšieho, čo s Vami otrasie, čo spôsobí, že sa budete cítiť vystrašený a / alebo zmätený.

Všetky tieto udalosti nás môžu poznamenať – zmeniť spôsob, akým sami seba vnímame a ako vnímame ostatní. A sú to práve najrôznejšie rušivé myšlienky a pocity, ktoré sú spájané s prítomnosťou hlasov a vízií.

Spirituálné (duchovné) prežitky

Za spirituálný/ náboženský zážitok môžeme označiť skúsenosť, ktorú si prešiel každý, kto počul hlas boha alebo iné náboženské postavy / bytosti. Pre niekoho to môže byť obohacujúca skúsenosť, iné to vystraší.

Ak hlas, ktorý počujete, považujete za hlas boha, diabla, anjela, démona alebo iné spirituálne bytosti, pravdepodobne ho prežívate ako hlas s veľkou mocou. Možno máte nutkanie splniť akúkoľvek jeho požiadavku. Jednotlivé náboženstvá a náboženské smery majú vlastný spôsob ako zistiť, či sa skutočne jedná o spirituálnej zážitok. Zároveň poskytujú návody, ako sa v podobných prípadoch zachovať.

Prirodzené rozdiely medzi jednotlivými ľuďmi

Niekto počuje hlasy alebo má vízie už od detstva. Počuť veci, ktoré ostatní nepočujú, je tak pre neho bežnou súčasťou života (teda nič divného ani ohrozujúceho). Niekto je ľavák a niekto počuje hlasy alebo vidí veci, ktoré ostatní nevidia. Každý sme jedinečný.

Niekedy sa ale hlasy / vízia, obsah hlasov / vízií, ktoré taký človek má, zmení. Je to signál, že tento človek potrebuje pomoc a podporu. Kedy a ako sa hlasy a vízie menia je veľmi dôležité vedieť. Tieto zmeny poukazujú na zmeny v živote človeka, ktorý hlasy / vízie má, a pomáhajú tak nájsť aj spôsob pomoci, ktorú prípadne daný človek potrebuje.

Citlivosť / špeciálny dar

Na svete existujú kultúry, ktoré veria, že duchovia komunikujú s žijúcimi ľuďmi. Niekedy sa jedná o zomrelých predkov, inokedy o duchovný vodca, ktorí podľa týchto kultúr s ľuďmi nadväzujú kontakt. Existujú aj ľudia, ktorí sami seba považujú za veľmi citlivé a hovoria o špeciálnu daru / talentu, vďaka ktorému môžu s duchmi hovoriť.

Označenie osôb s týmto špeciálnym talentom sa v jednotlivých krajinách a kultúrach líšia. Často sa ale stretávame s označením šaman a médium. Hovorí sa, že daný človek počas rozvoja svojho talentu cítia ohrození a zmätok.

Emocionálné problémy

Hlasy alebo vízie môžu spustiť aj silné emócie. Napríklad človek, ktorý cíti veľkú úzkosť, môže počuť hlasy, ktoré ho varujú pred nebezpečenstvom. Ten, kto sa cíti deprimovaný, zasa môže počuť hlasy, ktoré ho označujú za zlého alebo hovoria, že si zaslúži byť potrestaný pod.

Niekto sa stretol s označením psychóza, niekomu možno bolo povedané, že dokonca psychózou trpia (najmä potom tomu, koho doteraz neznáme zážitky, hlasy a vízie veľa vystrašili).

Ako psychóza sa označuje stav, keď si človek prestane svet okolo seba vykladať dovtedy preňho obvyklým spôsobom. Daný človek sa potom môžeš cítiť veľmi zmätený, paranoidné alebo ho môžu napádať myšlienky a presvedčenia, s ktorými je ťažké sa vyrovnať.

Zdravotné problémy

Zdravotný stav alebo – ak to, v akom fyzickom stave je naše telo, s psychikou úzko súvisí. Nedostatok spánku, horúčka, epilepsia, zranenia hlavy, brania nelegálnych (a aj niektorých legálnych) drog, nedostatok sociálnych kontaktov – to sú len niektoré z možných fyzických príčin hlasov a vízií.

Ak máte pocit, že je s Vašim telom niečo v neporiadku, obráťte sa na svojho lekára.

Vyššie sme popísali len niektoré z možných vysvetlení. Ak v tom zatiaľ máte zmätok, pre začiatok bude stačiť, keď si budete všímať, čo Vaše hlasy / vízia spúšťa a / alebo čo je zhoršuje, takže je potom ťažšie je zvládnuť.

Spúšťačom môže byť únava, niektoré emócie (ako zlosť, frustrácia, smútok), miesta, situácie alebo časť dňa (ráno / noc atď.).

K porozumeniu Vášho prežívanie Vám môže pomôcť rozhovor s niekým komu dôverujete a tiež návšteva svépomocných skupin.

Další články:

Eleanor Longdenová: Hlasy v mojej hlave Eleanor Longdenová bola bežnou študentkou, ktorá sa s elánom vrhá do vysokoškolského života. Avšak len do doby, než sa jej v hlave začali ozývať hlasy...
Všetko čo ste chceli vedieť o hlasoch, ale báli ste sa opýtať Či už hlasy počujete alebo nie, určite máte rad otázok. Aké to je, keď človek počuje hlasy? Vnímajú to všetci ľudia rovnako, alebo odlišne? Hovorí hla...
Životné skúsenosti a rady 50 ľudí, ktorí zvládajú hlasy Päťdesiat ľudí, ktorí zvíťazili nad svojimi hlasmi, má jedno spoločné: Podnikli vo svojom živote niekoľko kľúčových zmien, vďaka ktorým zvládajú hlasy...

7 názorov k “Prečo niekto počuje hlasy?

  1. Já měla zážitek, kdy jsem slyšela jak si stromy mezi sebou povídají. Bylo to krásné a uvědomila jsem si, jak je příroda mezi sebou propojená, živá a že nás obklopují živé bytosti. K tomuto zážitku jsem měla i nepřijemný pocit, který to všechno bagatelizoval a můj zážitek znevažoval. Když jsem ale dala průchod těm citlivým a křehkým vjemům – propojenosti s přírodou, ulevilo se mi, ale musela jsem v sobě přijmout to, co jsem vnímala.

  2. Člověk hned pozná oč jde, když nahlas nebo v duchu vysloví jméno Ježíš Kristus. Doslova. Dovolá se ho. To tyto hlasy docela paralyzuje. A nemusíte být věřící. O to více budete překvapeni. Pak můžete hlasům rozkázat, aby zmizely. Je to tak.

  3. No tak rozhodne jako dar bich to ja nenazval. Nechci te strasit ale to je skor nejaka kliadba alebo nieco podobne ,ci su to hlasy pozitivni nebo negativni. Kdyz su to hlasy pozitivni a posluchas je tak tim je jenom krmis no ale tak zalezi na tom ci stim chces zit nebo ne. Pri negativnich hlasech treba zachovat klid a povedat si su to jenom hlasy hlasy ti predsa nemuzu ublizit a ani nikomu inemu.ja rozhodne pocuvam hlas srdca a to by som odporucal aj tebe a tech hlasu se rozhodne zbavit ci su pozitivni nebo negativni ale urcite neradim tabletky ci prasky nebo nieco podobne musis najprv hlavne pocuvat ale jednoznacne sa neriadit timy hlasy a hlavne rozoznavat te vlastne mislienky od tich hlasu. A buh to rozhodne neni na to nedaj. No ale ak si veriaca to rozoznas i sama.

  4. Ale kto nebo co to vlastne muze bit?ja som strasne rad ze som nasiel takuto skupinu ludi lebo do teraz som si myslel ze som sam v takejto situacii a hlavne aj clanky ma potesily lebo vystihuju hlavne to co prezivam. Jak je aj pisane v clanku niektorim ludom tie hlasy neprekazaju niektorim zase naopak. Mne napriklad prekazaju od sameho zaciatku.lebo za prve neviem odkial a co za hlasy to mozu bit .ale ze by to bol nejaky dar to si ja moc nemyslim .mal som aj taky pripad ze mi radily napr.co mam povedat .ak som to uznal za vhodne tak som to povedal ak nie tak som to nepovedal. Alebo aj ked som to uznaval za vhodne som to naschval nepovedal. Lebo som si pomyslel ze mozno ze to tym zivim. Ako som uz aj napisal mam toho strasne vela a aj mnoho otazok na ktore mi mozno budete vedet odpovedat alebo mozno ani vy neviem uz som sa pridal do facebookovej skupiny tesim sa na vas a nato ze budeme moct si zdielat svoje problemy ci pripady neviem jak to mam presnejsie nazvat a dufam ze si navzajom pomozeme

  5. Prečítaj si knihu od Anastasia Novych: “Sensei ze Šambaly” – nájdeš tam všetko postupne vysvetlené, krok po kroku. Je to písané formou príbehu mladeho dievčata. Odkryva to všetky súvislosti, ako čo v živote funguje. Dočítaš sa všetko

  6. Nikol jsme odpověděli do soukromé zprávy. Budeme ale rádi, když se připojíte se svým názorem, ať již zde nebo v naší facebookové skupině.

  7. dnes jsemse produdila v 12:00 o půlnoci a tak jsem si zasla na záchod a najednou jsem slyšela nějaké zkuky a čindál více se to přibližovalo a víc a víc hlasiteji. Pomůže mi nekdo co se to se mnou děje nevím jesli mam nějaky dar nebo co PROSÍM POMOC!! jesli víte co s tím pište DĚKUJI

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *